Ali Babacan: Planımız 6 partinin ortak adayda uzlaşması

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan 6’lı masadaki başkanlar buluşmasından bir gün evvel Kocaeli’nin Gebze ilçesindeydi. Birinci mitingi Gaziantep’te düzenleyen Ali Babacan ikinci mitingini de Gebze’de yaptı. Miting sonrasında Babacan 6’lı masadaki görüşmeye ait gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

ORTAK ADAY İÇİN TAM MUTABAKAT GEREKİYOR 

İşleri çok güç. Sıkıntıları çözecek kapasiteleri yok. Elle tutulur bir sıhhat vardı. O da berbata gitti. Kasımda seçim yüksek ihtimal değil ancak olmaz diyemiyorum. İktisat düzelmeyecek, yönetilemeyen bir ülke haline geldi. Mayıs-haziran kasımdan daha berbat olacak. Fırsat penceresi görürlerse altı ay kabederiz ancak beş yıl kazanırız diyebilirler.

“ADAYLIK TARTIŞMASI SIHHATLİ”

Cumhurbaşkanı adaylığı konusu 6’lı masada gündem konusu değil. İsimler üzerinden bir tartışma yok. Kriterleri belirledik ve açıkladık. Spesifik isimler üzerinden hiçbir masaya gelmedi. İki ay evvelki toplantıda çıktı bu kriterler. Kasımda olursa seçim kararını esasen Eylül’de alınması lazım. Orada da süreç çok süratli işletilir. Toplumda sıhhatli bir tartışma devam ediyor. Her ay kamuoyu yoklamaları yapılıyor. Araştırma şirketleri soruyor o mu olsun bu mu olsun. Erdoğan’ın karşısına çıkarsa kim ne oy alır. Toplumda sıhhatli bir tartışma sürüyor açıkçası.

“KANAATLER DEĞİŞEBİLİYOR” 

Şu anda konuşulan, anketlerde yer alan 4 ismin dışında diğer isimler de görüyorum. Önümüz bayram aile ziyaretlerinde oralarda da konuşulacaktır. Bunlar âlâ şeyler hasebiyle toplumda ismi geçen bireylerle ilgili yavaş yavaş kanaatler oluşuyor. Kanaatler değişebiliyor. Bir sene evvel ismi geçenlerde ilgili kanaatler hangi noktadaydı bugün hangi nokta. Bir senede belirli değişiklikler  oldu. Bakacağız göreceğiz, bizim amacımız altı parti ortak aday göstereceğiz. Birinci cinste açık orta seçim kazanması lazım. Açık farkla olmalı ki kimse itiraz edemesin. Ülkü bu ancak baktık olmadı. Her şeyin sonu değil, 2018’de de her parti kendi adayını çıkardı, tekrar de partiler ittifak halinde seçime gitti. Ancak bizim şu anda ana planımız altı partinin ortak bir aday üzerinde uzlaşmasıdır. Bunun süreci daha süratli ve sıhhatli işleteceğini düşünüyoruz.

GEÇİŞ SÜRECİNDE DEFACTO PARLAMENTER SİSTEM ÖNERİSİ 

 Geçiş sürecinde ülke nasıl yönetilecek. Ancak biz diyoruz ki geçiş sürecinde ülke defacto parlamenter sistemle yönetilsin. Altı partinin ortak adayı ben yetkiyi aldım, kimse bana karışmasın sonuna kadar kullanırım anayasal yetkilerimi demesin. Altı partinin farklı farklı hususlardaki kanılarını yok saymaması lazım. Bu partilerin ne dediğini hangi mevzularda iradesinin ne tarafta olduğunu dikkate alsın dolasıyla, geçiş sürecinin yol haritasının çok değerli olacağını düşünüyoruz. Kendi iç çalışmamızı epey ilerlettik. Yalnızca parlamenter sistem değil, parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasında mutabakat sağlanmasını da değerli buluyoruz.

“5 YILLIK PAKET SUNALIM” 

Madem altı parti parlamenter sistem istiyor, parlamenter sistemin ruhunu çabucak yaşatalım, anayasa değişikliğini beklemeyelim. Bizim tercihimiz en kısa müddette parlamenter sisteme geçmek. Fakat seçilen cumhurbaşkanının ve parlamentonun da beş yıllık misyon müddetini tamamlaması. Beş yıl tam bir paketi sunalım. Vatandaş da bir daha mı seçim demesin, başı karışmasın.

CUMHURBAŞKANININ İKİNCİ SEFER ADAYLIĞI

Hukukçuların kahir ekseriyeti cumhurbaşkanının ikinci periyot misyon yaptığını söylüyor. Azınlıktaki hukukçular ise sistemin değiştiğini ve yeni sisteme nazaran bir daha aday olabileceğini söylüyor. Fakat biz istiyoruz ki misyon müddetiniz doldu tabirini halk söylerse daha uygun olur. Sağlıklı olan bu.

TAM MUTABAKAT GEREKİYOR

Olumsuzluk ihtimaliyle oturmak yanlışsız değil, düşünceler olabilir bu seyahatte lakin bunun derdiyle seyahat olmaz. Niyet kıymetli. Herşey üzerine mutabık kalınmadıkça, hiçbir şey üzerinde mutabık kalınmamıştır kuralını birinci toplantıda konuştuk.

Aday konusunda bir metodolojiniz var mı?

Metodoloji, ortak anket falan konuşmadık. Her parti kendi çalışmasını yapar diye düşünüyorum.

Altılı masadan birisi mi olsun, dışarıdan birisi mi olsun?

Hangisi iyisi ise o olsun. 

Önerilen isme 4’ü evet 2’si hayır dedi ne olacak?

Altılı masada herşey mutabakatla, konsensüsle gidiyor. Oylama falan olmadı. Tek bir parti tek bir kelimeyi kabul etmiyorsa o açıklamay girmiyor mesela. Altı partinin evet demesi… 4 parti evet dedi, 2 parti hayır dedi o o denli işlemez esasen. İşin ruhunda zati mutabakat var. Bundan sonra da amaç mutabakat.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.