Alanya’da yanan ağaçların yerine yeşil ağaçların kesilmesi reaksiyon topladı

Antalya’nın Alanya ilçesi Bayır Kozağacı Mahallesi’nde, geçen yıl yaşanan yangından etkilenen alanda Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘ağaç kesim’ süreci reaksiyon çekti.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Alanya Bayır Kozağacı Mahallesi’nde, evvelki yıl yaşanan yangın felaketinde yanan ağaçların yerine sağlam ağaçların kesilmesi reaksiyon çekti.

Yangın bölgesindeki ormanlık alanda yangından ziyan gören emtianın taşınması için yeni yollar açıldığını lakin yanan ağaçların olduğu üzere durduğunu yeşil ağaçların kısmının yapıldığını belirten CHP Alanya ilçe Lideri Başkanı Coşkun Karadağ, şu açıklamayı yaptı;

“Bayır Kozağacı mahallemizde yaptığımız seyahat ve incelemeler sonucu gördük ki yanan ağaçların değil yanmamış ve bedeli daha yüksek ağaçların kesiti yapılmaktadır. Mahalle halkı bu duruma çok öfkeli, ormanların katledilmesine göz yummak istemiyorlar ve bu ağaçların kesilmemesi için kararlılar. Ayrıyeten yanan bölgelerden kaçan canlılar bu yeşil ormanlara sığınmış vaziyette. Yangında ziyan gören emtianın bırakılarak yeşil ağaçların kesilmesi ile canlıların hayat alanları büsbütün kaybolmaktadır”

MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın da yangın bölgesindeki kesim süreçleri konusunda meclise bir araştırma önergesi verdiğini aktaran Karadağ, şöyle konuştu:

“Önergede; Bayırkozağacı Mahallesi’nde, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangından etkilenen alanda ağaç kesme süreci yaptırılmaya başlandığı yangından etkilenen alanda yapılan kısmın yanı sıra yangın alanının dışında kalan yeşil alanlarda da özel bir şirket tarafından kesim süreci yapıldığının tez edildiği belirtilmiş, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 34. ve 40. unsurları gereği, kesim sürecinin öncelikle orman köylüleri ve onların kurduğu kooperatiflere yaptırılması gerektiği belirtilerek bu kapsamda;

-Yangından etkilenen alanın dışında kesim yapılıp yapılmadığı,

-Özel bir şirket tarafından yapılan kesim işinin öncelik hakkı bulunan köylülere teklif edilip edilmediği,

-Tomruk bedellerinin ne olduğu ve kimlere satıldığı üzere soruların araştırılması istenmiştir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.