AKİB’den nisan ayında yüzde 46 artışla 1,92 milyar dolarlık ihracat

AKİB Genel Sekreteri Mehmet Ali Erkan, nisan ayında da Türkiye genelindeki 14 genel sekreterlik ortasında dış satım hacminde en yüksek artışı elde eden Akdenizli ihracatçıların bu devirdeki 23,4 milyar dolarlık ülke geneli ihracata yüzde 9,1 oranında dayanak verdiğini belirtti. 2021 yılında yüzde 46 artışla 16,3 milyar dolarlık ihracat kıymeti elde eden AKİB’in global iktisatta son periyotta yaşanan olumsuz gelişmelere karşın 2022’nin birinci 4 ayında da güçlü performansını devam ettirdiğini vurgulayan Genel Sekreter Mehmet Ali Erkan, yıllık 20 milyar dolarlık ihracat maksadına emin adımlarla ilerlediklerini bildirdi.

KİMYA, DEMİR ÇELİK VE HUBUBAT BAKLİYAT KESİMLERİ LOKOMOTİF

Mehmet Ali Erkan, geride kalan nisan ayında 8 ana bölümün tamamında yükseliş ivmesini sürdürdüklerini, bu ayda en güçlü performansı kimya, demir-çelik ile hububat ve bakliyat kesimlerinde elde ettiklerini kaydetti.

AKİB’in nisan ayı ihracatını bağlı birliklere nazaran kıymetlendiren Mehmet Ali Erkan, “Yılın 4’üncü ayında en fazla ihracatı yüzde 77 artış ve 776,9 milyon dolar paha ile Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz gerçekleştirdi. Yüzde 34 artış ve 463,6 milyon dolar paha ile Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz ikinci, yüzde 30 artış ve 163,8 milyon dolar bedel ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz üçüncü sırada yer aldı. Tekrar tıpkı periyotta Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz performansını yüzde 29 artırarak 127 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Mobilya, Kâğıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliğimiz yüzde 22 artışla 120,9 milyon dolarlık, Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliğimiz yüzde 27 artışla 106,7 milyon dolarlık, Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz yüzde 27 artışla 56,3 milyon dolarlık, Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz ise yüzde 18 artışla 36 milyon dolarlık ihracata imza attılar.” dedi.

“GÜNEYDOĞU ASYA VE AMERİKA’DA ETKİNLİĞİMİZİ ARTIRIYORUZ”

Ana ihracat pazarları Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri olan AKİB’in Güneydoğu Asya ve Amerika’da da aktifliğini aydan aya artırdığına vurgu yapan Mehmet Ali Erkan, Singapur, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Birleşik Devletler’e yönelik dış satımda rekor kırdıklarını belirtti. Mehmet Ali Erkan, “Birliğimizin nisan ayı ihracatını ülkelere nazaran ele aldığımızda yüzde 10 bin 242 artış ve 188,3 milyon dolar kıymet ile Güney Afrika Cumhuriyeti en fazla dış satım gerçekleştirdiğimiz pazar oldu. Bunu yüzde 224 artış ve 172,3 milyon dolar kıymet ile Birleşik Devletler, yüzde 31 artış ve 116,9 milyon dolar kıymet ile Irak takip etti. Kelam konusu ayda ihracat hacminde en yüksek artışı yakaladığımız pazar olan Singapur’a yüzde 19 bin 742 artışla 55,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Singapur’u Güney Afrika Cumhuriyeti ve Birleşik Devletler takip etti. Bu ülkelerin yanı sıra Suriye, Fas, Polonya, KKTC, Fransa, Mısır, İtalya, Almanya ve İspanya pazarlarında değerli ihracat artışları sağladık.” diye konuştu. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.