Akar: Pençe-Kilit Operasyonu zincirin kilit halkası

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe-Kilit Operasyonu bugüne kadar yaptığımız operasyonlar zincirinin kilit halkası. Mehmetçik başkalarında olduğu üzere bunu da muvaffakiyetle tamamlayacak, teröristleri inlerinde vuracak, onların inlerini başlarına yıkacak ve en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar da bu çabası devam edecek” açıklamasında bulundu.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara Bilim Üniversitesi tarafından ATO Congresiumda düzenlenen “4’üncü Verimlilik ve Teknoloji Fuarı” resepsiyonuna katıldı. Programda bir konuşma yapan Bakan Akar, resepsiyonun Pençe-Kilit Operasyonu’na katılan askerlere ithaf edilmesinin kendileri için gurur ve onur sıkıntısı olduğunu söz etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının en kıymetli gereksiniminin moral ve motivasyon olduğunu belirten Bakan Akar, Mehmetçiğin emeğine hürmet gösterilmesini istedi. Bakan Akar, Türkiye’nin savunma sanayi alanında çok önemli aralar kat ettiğini belirterek Türkiye’nin şu anda yapamadığı hafif silah olmadığını belirtti.

“TEMEL GEREKSİNİMLERİMİZİ KARŞILAYACAK NOKTAYA GELDİK “

Savunma endüstrisinde yüzde 80’e ulaşan yerli ve ulusal üretimin, TSK’nın temel muhtaçlıklarını karşılayacak noktaya geldiğini kaydeden Bakan Akar, bundan sonraki yolun zorluğunun da farkında olduklarını söz etti.

Bakan Akar, Mehmetçiğin kendisine sağlanan imkânlarla kara, deniz ve havada kapsamlı tatbikatlar yaptığını lisana getirerek böylelikle rastgele bir gereksinim hâlinde kullanmak üzere deneyimine tecrübe kattığını söyledi.

Ülkenin ve milletin güvenliği için operasyonların taarruzi anlayışla sürdüğüne işaret eden Bakan Akar, dünya ve bölge barışına da ellerinden gelen katkıyı sağladıklarını bildirdi.

Bakan Akar, “Pençe-Kilit Operasyonu bugüne kadar yaptığımız operasyonlar zincirinin kilit halkası. Mehmetçik başkalarında olduğu üzere bunu da muvaffakiyetle tamamlayacak, teröristleri inlerinde vuracak, onların inlerini başlarına yıkacak ve en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar da bu çabası devam edecek.” diye konuştu.

“BU KİLİT KİLİTLENECEK VE HUDUTLARIMIZIN EMNİYETİ TAM OLARAK SAĞLANMIŞ OLACAK “

Teröristlerin elebaşlarının büyük bir panik içinde olduğunu gerek açık kaynaklarda gerekse istihbarat raporlarında gördüklerini tabir eden Bakan Akar, Mehmetçiğin rehavete kapılmadan, dikkat ve hassasiyetini kaybetmeden, artan şiddetle operasyonlarını sürdürdüğünü aktardı.

Bakan Akar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Suriye’nin kuzeyindeki YPG ile Irak’ın kuzeyindeki PKK ortasında hiçbir fark yok. Bütün istihbarat raporları, açık kaynaklar, pratikteki uygulamalar açık ve net biçimde gösteriyor ki bunlar bir terör örgütünün modülleri. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bunu da herkes bu halde görsün, anlasın. Kimse aklımızla alay etmesin. Bu minval üzere operasyonlarımızı sürdürmek suretiyle bu kilit kilitlenecek ve hudutlarımız, vatandaşlarımız ve güvenlik güçlerimizin emniyeti tam olarak sağlanmış olacak. Çalışmamız ve çabamız bu sistemde.”

Mehmetçiğin operasyonlarını insan haklarına, etrafa, dinî yapılara saygılı bir halde sürdürdüğüne işaret eden Bakan Akar, TSK için günahsız insanların, etraf ile tarihî ve dinî yapıların dokunulmaz olduğunu vurguladı.

Bakan Akar; Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta yürüttükleri çalışmaları anımsatarak Türkiye’nin barışta ve meselelerin tahlili konusunda muhataplarından bir adım önde olduğunu bildirdi.

Yunanistan ile bağlara değinen Bakan Akar, “Yunanistan’ın olayları küresel bir formda görüp hakikat ve mantıklı kararlar vermesini bekliyoruz. Bu kadar borcu olan bir ülkenin durup dururken kelamda silahlanma sevdasına kapılması veyahut NATO içinde bir müttefiklik varken yeni birtakım ittifaklar içinde koşması sahiden yapaylıktan diğer bir şey değil.” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayi konusunda attığı adımları “Cin şişeden çıktı” diyerek tanımlayan Bakan Akar, “İş insanlarımızın, üniversitelerimizin bilgi üretmek, bunu teknolojiye dönüştürüp savunma endüstrisine yansıtmak bakımından bir sorunu kalmadı. Mental ve ruhsal olarak kalmadı. Bu ruhsal bariyerler yıkıldı.” dedi.

Bakan Akar’ın konuşmasın akabinde Yücel Arzen ve orkestrası birkaç müzik seslendirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.