Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde görülen siyah duman hakkında açıklama

Çelikler Holding’den yapılan açıklamada, olay hakkında kimi basın yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Afşin-Elbistan A Termik Santralimizde birtakım arka niyetli kişi yahut şahıslar tarafından yapıldığı düşünülen sabotaj ihtimali sonucunda bacadan 3 dakikalık kısa bir müddette siyah duman çıkmasına sebebiyet verilmiştir. Etraf yatırımlarımızı sabote etmek ve gündeme gelmek maksadıyla yapıldığı düşünülen bu teşebbüsün kısa müddette farkına varılmış ve müdahale edilmiştir. Şirketimiz yapılan bu olayın ardından araştırılması için yetkili mercilere müracaatta bulunmuştur. Olayın araştırılması için savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştır. Olayın çabucak ardından temelsiz haberler paylaşılmaya başlanmıştır. Bu haberlerden faydalanmak isteyen arka niyetli kişi ve kümeler kısa müddette örgütlenmiş olsalar da basın yayın organlarında yapılan haberler ve paylaşımlar hedefine ulaşmamıştır. Hedefleri yaptığımız baca gazı arıtma ve filtreleme sistemleri ile etraf yatırımlarımızı görmezden gelmek, santralin çalışmasını engellemektir.”

Santralin 5 bin şahsa istihdam ve bölge esnafına katkı sağladığı belirtilen açıklamada, “Santralimiz; bu kritik süreçte etrafımızın, insanımızın ve devletimizin yanında olmayı sürdürmektedir. Tüm çalışanlarımızla ve hassas bölge halkıyla bu doğrultuda hareket etmeye devam edecektir. Global piyasalarda yaşanan ekonomik dalgalanmaların güç maliyetleri üzerindeki yükü tüm dünyayı kasıp kavururken, ülkemizin, yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarını bu santrallerde kullanarak bu durumdan en az etkilenen ülkeler ortasında yer alması birtakım etrafları rahatsız etmiş olacak ki bu çeşit sabotajlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu cins sabotajlar bizleri yıldıramayacağı üzere güçte arz talep istikrarını korumak, vatandaşlarımıza ucuz güç sunmak ve istihdam oluşturmak için üzerimize düşen tarihi sorumluluğu devam ettireceğiz. Bizler de bu kritik süreçte etrafımızın, insanımızın ve devletimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Tüm çalışanlarımızla ve hassas bölge halkıyla bu doğrultuda hareket etmeye devam edeceğiz.” sözleri kullanıldı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.