Adidas reklamı çıplaklık gerekçesiyle yasaklandı

Adidas’ın atlet sutyeni reklamı, çıplaklık gerekçesiyle İngiltere’de yasaklandı.

Çıplak göğüs fotoğraflarının yer aldığı Adidas’ın spor sutyeni reklam sineması İngiltere’de yasaklandı. Reklamda, farklı cilt renkleri, göğüs büyüklükleri ve göğüs genişliklerine sahip bayanlar yer alıyordu.

İngiltere Reklam Standartları Kurumu, görsellerin geniş bir bölümü rahatsız edebileceği sonucuna vararak reklam sinemasını yasakladıklarını açıkladı.

Bahisle ilgili spor markası Adidas’tan karşılık gecikmedi. Adidas, bayanların çok farklı göğüslere sahip olduğunu, bu yüzden hakikat spor sutyeninin değerini vurgulamak için bu reklamı yaptıklarını açıkladı.

REAKSİYON ÇEKTİ

Birinci defa Twitter üzerinden paylaşılan reklamların birinde 62, başkasında 64 bayanın göğsü yer alıyordu. Her ne kadar manzaralar blurlansa da reaksiyon çekti.

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran, Reklam Standartları Kurumu (ASA), kelam konusu reklamın gereksiz çıplaklık içerdiği yahut bayanları “birer vücut kesimine indirgeyerek cinsel nesneye dönüştürdüğü” üzere 24 farklı şikayet üzerine bunu incelemeye almıştı.

Kimi şikayetçiler de görsellerin Twitter’da çocuklar tarafından da görülebildiğine dikkat çekmişti.

Twitter da bu paylaşımları incelemiş ama platformun kurallarına muhalif bulmamıştı.

Şikayetleri inceleyen ASA, reklam kampanyasının cinsellik içermediğine ve bayanları nesneleştirmediğine karar verse de çıplaklık içerdiğini ve bu yüzden çocuklar tarafından görülmeyecek bir formda, muhakkak bir amaç kitleye yöneltilebileceğine karar verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.