Adalar’da tırtıl krizi: Yeşil dokuya ve beşere ziyan veriyor

Yangınlardan sonra ormanlara en büyük ziyanı veren çamkese böceği ismi verilen tırtıllar, Adalar’da her yıl 300 hektarlık alana ziyan veriyor.

Büyükada’da bulunan kızılçam ormanlarına ve alana ve insan sıhhatine ziyan veren tırtıllar için, çaba iki kademeli olarak gerçekleştiriliyor.

Çam kese böcekleri, “Ekolojik istikrar adacığı” ismi verilen bölgelerde toplanarak, ‘Fireix Cauduta’ cinsi tipi sinekleriyle yok ediliyor.

İkaz tabelaları yerleştirildi

Tel örgülerle çevrilen ve su hendekleri bulunan adacıklarda toplanan tırtılları suya gelen sinekler yok ediyor. Ayrıyeten insanlara yönelik ziyanları için de Adalar’a ikaz tabelaları konuldu.


Böceklerle kimyasal yollarla uğraş edilmiyor

Mevzuyla ilgili açıklama yapan, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Orman Zararlılarıyla Gayret Şube Müdürü Ahmet Yasin Çelen, çamkese böcekleri ile kimyasal yollarla gayret etmediklerini belirtti.

“Böcekler kızılçam ağaçlarının yapraklarını yiyerek ziyan veriyor”

Çelen, “Adalar’da her yıl 300 hektarın üzerinde kızılçam ormanında çam kese tırtılları oluyor. Sayı söylemek mümkün değil milyonlarca diyebiliriz. Alan olarak 300 hektarlık alanda ziyan meydana gelmektedir. Tırtıl diye bahsettiğimiz böcek, çam kese böceği tırtıllarıdır. Ada ormanlarındaki kızılçam ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle ziyan vermektedir. Yapraklarını yediği için ağaçların zayıflamasına sebep oluyor. Böcekler ağaçların kurumasına sebep olmaktadır.


Bilmeden tırtıla temas edilirse, alerjik tepkiye sebep oluyor

Bilhassa bahar aylarında tırtıllar ağaçların doruğundan toprağa inmektedir. Pikniğe gelen vatandaşlarımız görmüşlerdir, tırtıllar peş peşe dizilip toprağa inmektedirler. Bu inme esnasında bilmeden tırtıllara temas edilirse, çocuklar ve hayvanlar onlarla oynarlarsa alerjik tüyler havaya uçuşup kaşıntılara ve kızarıklıklara sebep olmaktadır. Hem imaj olarak yeşil dokuyu azaltmaktadır hem de insanlara alerjik olarak ziyan verebilmektedir. Ziyanları yararlarından daha fazladır. Kimyasal çabayı kullanmıyoruz, öbür yararlı canlılara ziyan verdiği için kimyasal  kullanmıyoruz.” halinde konuştu.

“Böceklere parazit olan sineklerin ömür alanını oluşturuyoruz”

Ahmet Yasin Çelen, sinekler sayesinde tırtıl sayısının azaldığını belirterek, “Adacık usulü dediğimiz çamkese böceklerine parazit olan sineklerin hayat alanını oluşturuyoruz. Çam kese böceklerini burada bir ortaya getiriyoruz. Sinekler de buraya yumurtasını bırakıp burada çoğalıp tabiata dağılarak ağaçlardan toplamadığımız çam kese böceklerini parazitliyor. Parazit sinekler, ağaçların doruğundaki tırtıllara yumurtalarını bırakıyorlar. Yumurta koyulmuş tırtıllar toprağa indiğinde toprağın altında kısmen hayatını kaybediyor. O sinekler ise onlardan beslenip tekrar tabiata dönüyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.