ABD’li bankaların ikinci çeyrek karlarında düşüş

ABD’nin büyük bankalarından Bank of America ve Goldman Sachs’ın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği net kar geçen yılın birebir devrine kıyasla düşüş kaydetti.

Bank of America ve Goldman Sachs, nisan-haziran periyoduna ilişkin bilançolarını açıkladı.

Buna nazaran, Bank of America’nın bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 32 azalarak 6,2 milyar dolara geriledi. Banka, 2021’in ikinci çeyreğinde 9,2 milyar dolarlık net kar açıklamıştı.

Kurumun pay başına karı da bu yılın ikinci çeyreğinde 0,73 dolara indi. Bankanın pay başına karı, 2021’in birebir periyodunda 1,03 dolar düzeyindeydi.

Bank of America’nın 2022’in ikinci çeyreğindeki geliri ise geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 6 artarak 22,7 milyar dolar oldu. Banka, 2021’in tıpkı periyodunda 21,5 milyar dolar gelir elde etmişti.

GOLDMAN SACHS’IN KARINDA YÜZDE 47’LİK DÜŞÜŞ

ABD’li yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı da geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 47 azalarak 2,9 milyar dolara düştü. Goldman Sachs, 2021’in ikinci çeyreğinde 5,5 milyar dolar net kar elde etmişti.

Kurumun geçen yılın ikinci çeyreğinde 15,02 dolar olan pay başına karı da bu yılın tıpkı devrinde 7,73 dolara geriledi.

Bankanın ikinci çeyrekteki geliri ise geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 23 azalışla 11,9 milyar dolara indi. Geçen yılın nisan-haziran devrinde Goldman Sachs’ın geliri 15,4 milyar dolar olmuştu.

ABD’nin öteki önde gelen bankalarından JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup ve Wells Fargo da geçen hafta ikinci çeyrek karlarında düşüş kaydedildiğini açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.