ABD’de grev paniği: Beyaz Saray tahlil arayışında

Amerikan basınının Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, ülkedeki demir yolu çalışanlarının muhtemel grevi Biden idaresini harekete geçirdi.

Olası bir grevin “kabul edilemez” olduğunu belirten kaynaklar, ABD Lideri Joe Biden’ın taraflara davetine ait rastgele bir ayrıntı paylaşmadı.

Biden şirketler ve sendikalar ile temas halinde

Öte yandan kaynaklar, Biden’ın ve hükümet yetkililerinin mümkün bir grevi engellemek ismine bugün demir yolu işletmecileri ve sendikaları ile temas halinde olduğunu aktardı.

Demir yolu personellerinin muhtemel grevinin ülke iktisadına günde 2 milyar dolara mal olabileceği belirtiliyor.

Demir yolu emekçileri 16 Eylül’de greve gidebilir

ABD’de demir yolu çalışanlarının kontrat görüşmelerinde muahede çıkmaması sonrası emekçilerin muhtemel grevi gündeme gelmişti.

ABD Lideri Joe Biden, temmuz ayında demir yolu şirketleri ile emekçiler ortasında devam eden uyuşmazlığın çözülmesine yardımcı olmak hedefiyle Başkanlık Acil Durum Konseyi’nin (PEB) oluşturulmasına yönelik bir kararname imzalamıştı.

Söz konusu heyetin, personeller ile yöneticileri ortasındaki uyuşmazlıkları çözmek için bir yapı sağlayacağı, uyuşmazlığı araştıracağı ve kuruluşundan itibaren 30 gün içinde uyuşmazlığın nasıl çözülmesi gerektiğine ait bir rapor sunacağı belirtilmişti.Kurulun tavsiyeleri doğrultusunda mutabakata varmak için 16 Eylül gece yarısına kadar müddetleri olan demir yolu şirketleri ve personeller, mutabakata varamamaları durumunda greve gidebilir.

Sendikalar ve demir yolu şirketleri şimdiye kadar görüşmelere katılan 12 sendikadan 5’i tarafından temsil edilen 21 bin emekçiyi kapsayan süreksiz mutabakatlara vardı. Lakin yaklaşık 90 bin emekçiyi temsil eden 7 sendikanın ise şimdi mukavelelerinde mutabakata varılamadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.