ABD’de 7 lobi Türkiye’ye F-16 tedarikine karşı çıktı

Türkiye, ABD’den 40 adet F-16 ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti almak için başvurusunu yapmıştı.

ABD’de Lider Joe Biden idaresi, F-16 satışı konusunda Kongre’ye ön bilgilendirmede bulundu.

ABD’deki lobilerin F-16 rahatsızlığı

Amerikan basınında yer alan haberlere nazaran, Kongre’den, Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş silah ve öbür teçhizatların satışına onay verilmesi istendi.

Bunun üzerine ABD’de faaliyet yürüten ve ortalarında Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) de bulunduğu 7 lobi, F-16 satışına karşı itirazını lisana getirdi.

“F-16 talebini reddedin”

Senato, Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komiteleri ve Silahlı Hizmetler Komitelerinin önderlerinden, Biden idaresinin Türkiye’ye 40 F-16 avcı uçağı ve modernizasyon kitlerini satma talebini reddetmeleri istendi.

“ABD çıkarlarını ve Amerikan pahalarını…”

Yapılan davette, “bu silah sistemlerinin ABD çıkarlarını ve Amerikan pahalarını baltalayacak formda konuşlandırılacağı” savunuldu.

“Ankara’ya yapılacak rastgele bir Amerikan silah satışının, dar bir formda tanımlanmış yasal şartlarla ve iki taraflı olarak kabul edilen kısıtlamalarla gerçekleştirilmesini istiyoruz” tabiri kullanıldı.

Kongre’ye mektup: Türkiye’ye F-16 satılması çıkarlarımıza uygun

Türkiye hakkında temelsiz savlar öne sürülerek, “Türkiye, NATO ittifakının birlik çıkarlarını ve ABD ulusal güvenlik çıkarlarını neredeyse her gün baltalıyor” denildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, mart ayında Kongre’ye mektup göndermiş, “Türkiye’ye F-16 satılması, ABD’nin ulusal çıkarlarına uygun” diye belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.