ABD, Rusya’nın tahvil ödemelerini engelledi

Rusya’nın 40 milyar dolar meblağında memleketler arası tahvil ödemesinin bulunduğu biliniyor. ABD idaresi, Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’nın ABD’li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına müsaade veren ve sona erecek istisnanın uzatılmayacağını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın ABD’li tahvil sahiplerine ödeme yapmasına müsaade veren istisnanın mühletinin TSİ 19.01’de sona ereceği aktarıldı.

Gaye Rusya’nın yatırımcılara ödeme yapmasının engellenmesi

AA’nın haberine nazaran, bu istisnanın sona ermesiyle Rusya’nın yatırımcılara ödeme yapmasının engellenmesi amaçlanıyor. Böylelikle, Rusya’nın temerrüde düşmenin eşiğine gelmesi bekleniyor.

ABD tarafından şubat ayında uygulamaya konan yaptırım ile ABD’li finans kuruluşlarının Rus tahvillerinde alım satım süreci gerçekleştirmeleri engellenmişti.

Rusya’nın kupon ödemeleri için istisna getirilerek, ülkenin ödeme yapmaya devam etmesine imkan tanınmıştı.

Yellen, mühletin uzatılmayacağının sinyalini vermişti

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 18 Mayıs’ta G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri Toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın ABD’li tahvil sahiplerine ödeme yapmasına müsaade veren lisansın 25 Mayıs’ta dolan mühletinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda son bir karar olmadığını lakin lisansın devam etmesinin pek muhtemel olmadığını belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.