AB, üye ülkelerden elektrik tüketimini düşürmeleri isteyecek

Avrupa’da artan güç fiyatları Avrupa Birliği’nin (AB) merceğinde. Özellikle elektrik fiyatları konusunda acil tedbirleri ele alan topluluk, tüketiciler ve işletmeleri yüksek faturalardan muhafazanın yollarını araştırıyor.

Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu Sanayi, Araştırma ve Güç Komitesi’nde Avrupa’daki güç krizi, buna karşı yapılabilecekler ve kışa hazırlık çalışmaları görüşüldü.

AB, Rusya’dan doğalgaz akışının kesintiye uğraması ve bunun güç piyasalarında neden olduğu yüksek fiyatlara karşı üye ülkelerden elektrik tüketimlerini azaltmalarını istemeyi planlıyor.

Avrupa’daki doğalgaz depoları yüzde 80 dolu

Toplantıda konuşan AB Kurulu’nun güç ünitesinin Genel Müdür Yardımcısı Mechthild Wörsdörfer, Avrupa’daki doğalgaz depolarının yüzde 80 doluluk düzeyine ulaştığını belirtti.

Üye ülkelerin güç krizinde dayanışma gösterdi

AB ülkelerinin, güç arz güvenliğini artırmak için bu kış doğalgaz taleplerini yüzde 15 oranında azaltacaklarını hatırlatan Wörsdörfer, üye ülkelerin güç krizinde dayanışma gösterdiğini söyledi.

Ortak doğalgaz alımlarını sağlayacak güç platformu çalışmaları sürüyor

Wörsdörfer, üye ülkelerin ortak doğalgaz alımlarını sağlayacak güç platformu üzerinde de çalışmaların devam ettiğini lisana getirdi.

“Şu anda bir güç krizi var. Güç fiyatları, gaz ve elektrik faturaları daha evvel hiç görmediğimiz düzeylerde bulunuyor. Piyasada spekülasyon ve belirsizlik var.” diyen Wörsdörfer, bu duruma karşı yapılacakları planladıklarını söz etti.

Tavan fiyat uygulaması

Wörsdörfer, üye ülkelerin gaz ve elektrik fiyatlarına yönelik uygulamalarını incelediklerini belirterek, “Tavan fiyat uygulaması kelam konusu olabilir. Buna bakıyoruz. Tavan fiyatın farklı formları mevcut. Bütün seçenekleri kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Wörsdörfer, “Elektrik fiyatlarında acil tedbir çalışmaları var. Elektrik için talepte azalma da olabilir. Buna bakıyoruz. Bunun farklı biçimleri var. Bütün seçenekleri kıymetlendiriyoruz.” diye konuştu.

“Elektrik tüketiminin azaltılmasına yönelik bir talep de planlar arasında”

AB ülkelerinin daha evvel doğalgaz talebini azaltmak konusunda adım attığını ve elektrik tüketiminin azaltılmasına yönelik bir talebin de planlar ortasında yer aldığını tabir eden Wörsdörfer, gaz ve elektrik piyasalarının çok farklı yapıları olduğunu belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.