A Ulusal Erkek Basketbol Grubu, Büyük Britanya maçı hazırlıklarını tamamladı

A Ulusal Erkek Basketbol Grubu, Büyük Britanya ile deplasmanda yapacağı FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Kümesi birinci çeşit son maçının hazırlıklarını tamamladı.

Başantrenör Ergin Ataman idaresindeki ulusallar, İngiltere’nin Newcastle kentindeki Vertu Motors Arena’da günü tek idmanla tamamladı.

İdmanı, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Lider Vekili Ömer Onan ve TBF İdare Şurası üyeleri de takip etti.

Antrenmanın akabinde gazetecilere değerlendirmelerde bulunan A Ulusal Erkek Basketbol Grubu Başantrenörü Ergin Ataman, Büyük Britanya’dan daha yeterli bir grup olduklarını, teknik ve taktik olarak ne yapmaları gerektiğini uygun bildiklerini belirtti.

Ataman, Büyük Britanya’nın kendi alanındaki müsabakalarda baskılı oynadığını hatırlatarak, “Mutlaka galip gelmemiz gereken bir maç. Buradan alacağımız bir galibiyet Dünya Kupası’nda bizi bir sonraki kümeye avantajlı halde çıkarır. Ağustos ayındaki maçlarda daha güçlü, tüm oyuncuları kullanacağımız bir periyot olacak. Çapraz kümeden kimin birinci geleceği bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren ne kadar hazır olduğumuz” diye konuştu.

TBF Lider Vekili Ömer Onan, Büyük Britanya maçının değerine dikkati çekerek, “Bu maç final maçlarından biri. Zira bizim çapraz kümemizde da son grupların galibiyetlerini almayacakları için karşı taraftan da kimsenin 4 galibiyetten daha fazla gelme ihtimali kalmadı. O denli olunca bizim 2 galibiyetle gitmemiz ehemmiyet arz ediyor” diye konuştu.

A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi’nden 3 basketbolcunun FIBA ve NBA ortasındaki muahededen ötürü bugünkü müsabakada oynayamayacağını kaydeden Onan, “Sahaya çıkan 12 kişi ulusal gruptur. Yarın uygun bir gayretle kazanacağımıza inanıyorum” dedi.

Milli oyunculardan Ömer Faruk Yurtseven de “Alabildiğimiz tüm puanları alacağız. Hiçbir maça kaybetmek için çıkmayız. Temsil ettiğimiz Türkiye olduğu için kıymetli. Herkes hazır. Dönem sonrasında çok süratli bir dönüş oldu. Daima birbirimizi motive ediyoruz” sözlerini kullandı.

Ay-yıldızlı takım daha evvel kümede Büyük Britanya’yı 84-67 mağlup ederken, Yunanistan’a 72-71 ve 76-67’lik skorlarla yenilmişti.

FIBA’nın daha evvel aldığı karar gereği Belarus’un ihraç edildiği kümenin akabinde ulusallar, A Grubu’nu birinci üç sırada tamamlayan gruplar ile eşleşecek. İkinci tıptaki maçlar sonunda kümelerinde birinci üç sırayı alan 12 grup ise FIBA 2023 Dünya Kupası’nda çaba etmeye hak kazanacak.

Vertu Motors Arena’daki müsabaka yarın TSİ 18.00’de başlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.