9 hususta Robotik kodlama eğitiminin çocuklar için kıymeti

Çocuklarımızı, dijital teknolojiyi tesirli bir halde tasarlamayı, geliştirmeyi ve bağlantı kurmayı öğrenmeleri gereken bir dijital geleceğe hazırlamamız gerekliliği artık kaçınılmaz bir gerçek. Daha az bilinen şey ise çocuklara kodlama öğretildiğinde elde edilebilecek ek yararlardır.

Bunlar ortasında matematiksel sorun çözme, eleştirel düşünme, toplumsal hünerler, öz-yönetim ve akademik maharetler üzere bir çok yarar yer alır.

Kodlama ve programlama, bilgisayarlarla etkileşime girerek web siteleri, görüntü oyunları, uygulamalar vb. oluşturmak ve çalıştırmak için kullandığımız bir cins lisandır. Kodlamayı öğrenmek, bilgisayarın lisanında konuşmayı ve yazmayı öğrenmek manasına gelir. Teknoloji günümüzde çocukların hayatının büyük bir kesimi ve genç öğrencilerin dijital teknolojiyi tasarlamayı, geliştirmeyi ve bağlantı kurmayı öğrenmesi çok değerli. Hatta kodlamanın yeni bir okuryazarlık tipi olduğu görüşü hakim.

Uzun ekran müddetinin çocuklar üzerinde olumsuz yan tesirleri olduğu kanıtlandığından, okul öncesi ve 8 yaşa kadar çocuklar için ekransız programlama robotları tercih edilebilir.

ROBOTİK KODLAMA ÖĞRENMENİN ÇOCUKLAR İÇİN 9 FAYDASI

1. Yaratıcılık

Kodlamayı öğrenmek, çocukları dijital teknolojinin tüketicisi olmaktan çok dijital teknoloji üretmeye başlamalarına müsaade verir. Yalnızca bir oyun oynamak yerine, kendileri bir tane oluşturabilirler.

2. Matematiksel Düşünme

Kodlama eğitimi alan erken yaştaki öğrenciler tıpkı vakitte bilişsel hünerler geliştirirler ve mantıksal ve sıralı niyet süreçlerini öğrenmelerini sağlayan sayısal düşünmeyi de öğrenirler. Bu sayede kodlarını test edebilecek, yanılgıları tespit edebilecek ve bunları süratli ve kolay bir biçimde çözebileceklerdir. Bu, öteki durumlara da uygulanabilir ve öğrencilere hayatın her alanında yardımcı olacaktır.

3. İşbirliği

4. İletişim

İletişim çocukların diğerleriyle ve teknolojiyle çalışarak karmaşık sıkıntıları çözmelerini sağlayan bir öteki hayati ömür hüneridir. İrtibat okul, iş ve ömür boyunca gerekli olan değerli bir maharettir. Küçük çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde teknoloji ile irtibat kurmayı da öğrenirler . Bu onlara karmaşık fikirleri nasıl parçalayacaklarını, düzenleyeceklerini ve paylaşacaklarını öğretir.

5. İstikrar

Karmaşık sorunların üstesinden gelmek hudut bozucu olabileceğinden, kodlamayı öğrenmek daha genç öğrenciler için bir meydan okumadır. Kodlama yoluyla, erken öğrenenler ısrarla ellerindeki vazifesi tamamlayabilirler.

6. Anlama

Öğrenciler, programlama bilgisi ile etraflarındaki dünyayı daha âlâ anlayabilirler. Günlük kullanılan teknolojilerle etkileşim biçimlerini değiştirebilir ve onları yeni imkanlarla tanıştırabilir.

7. Kariyer

Erken kodlama eğitimi alanlar, onları dilek edilen birçok meslek yoluna götürebilecek STEAM anlayışına ve zevkine sahip olduklarından meslek avantajları sağlar.

8. Mantık

Robotların kodlanması için mantıksal düşünme gerekli olduğundan, öğrenciler istenen bir sonucu yaratmak için adım adım dizileri formüle edebilirler. Bu formda, küçük çocuklar da sıkıntıları evvelce kestirim ederek, test ederek ve kodlarını düzelterek sıkıntılardan kaçınabilirler.

9. Algoritmik Düşünme

Bu maharetlerin yanı sıra çocuklar, bir sorunu çözmek için net adımlar tanımlama yeteneği olan algoritmik düşünmeyi de öğrenirler. Çocukların meseleleri adım adım prosedürlere ayırarak çözmelerini sağlar .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.