840 bin küçük esnafa vergi istisnasının detayları aşikâr oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın 7338 sayılı Kanunla getirilen ve 1 Ocak 2021’den itibaren elde edilen yararlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren kolay adap mükelleflere ait yarar istisnasının uygulamasına yönelik açıklama ve örneklerin yer aldığı Gelir Vergisi Genel Bildirisi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, kendi işinde çalışan ve 2022 yılı için büyükşehirlerde 16 bin lira, öteki yerlerde 10 bin lira kira limitini aşmayan ve tekrar 2022 yılı alış fiyatları 200 bin lirayı, satış meblağları 320 bin lirayı, hizmet niteliğinde iş yapanlarda iş hasılatı 100 bin lirayı aşmayan mükellefler kolay adaptan faydalanıyor. Kolay yöntemde vergilendirilen mükelleflerin, beyanname verme ile defter tutma yükümlülükleri bulunmuyor. Bu mükelleflerin tevkifat sorumlulukları olmayacak ayrıyeten teslim ve hizmetleri de KDV’den istisna olacak.

Kolay metoda tabi olan berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu üzere yaklaşık 840 bin küçük esnafın ticari çıkarları gelir vergisinden istisna edildi. Bu mükelleflere yapılan ödemeler üzerinden vergi tevkifatı da yapılmayacak.

Kolay yolda kar istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu çıkarlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri üzere beyana tabi ayrıca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu karlarını beyannameye dahil etmeyecekler.

Birden fazla motorlu araçla yahut birden fazla iş yerinde ticari faaliyette bulunulduğu durumlar “kendi işinde bilfiil çalışmak yahut bulunmak” kaidesinin ihlali sayılacak ve münasebetiyle kolay yoldan faydalanılamayacak.

İnternet ve gibisi elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da kolay adaptan faydalanabilecek. Kolay tarza tabi mükelleflerin, birebir faaliyetlerini internet ve gibisi elektronik ortamlarda da sürdürmesi kolay adabın kurallarını ihlal sayılmayacak.

YOUTUBERLAR DA KOLAY ADAPTAN FAYDALANABİLECEK

Toplumsal içerik üreticiliği ile taşınabilir aygıtlar için uygulama geliştiriciliği faaliyetlerinde bulunan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri münasebetiyle kar istisnasından faydalanan mükelleflerin, bu faaliyetlerde bulunmaları ayrıyeten kolay tarz kapsamında yürüttükleri faaliyetlerinin kolay yola tabi olmasına mani olmayacak.??

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.