5 plaja merasimle mavi bayrak asıldı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, 5 plaj mavi bayrak almaya hak kazanırken, bayraklar da merasimle dikildi. Türkiye’nin mavi bayrak sayısı 531’e yükseldi.

Öğretmenler Mahallesi plajında düzenlenen merasime Türçev Bölge Koordinatörü Doğan Karataş da katıldı. Türkiye de 1993 yılından bu yana mavi bayrak sayısının her yıl arttığını kaydeden Karataş, bu yıl sayının 531’e yükseldiğini söyledi.

Burhaniye de, geçtiğimiz yıl 3 olan mavi bayrak sayısı bu yıl 5’e çıktı. İlçe Merkezinde Ören, Öğretmenler Mahallesi ve Orient plajları ile Pelitköy kıyısındaki Gadana ve Bağlar Burnu Plajları mavi bayrak almaya hak kazandı. İsmi geçen plajlara mavi bayraklar çekilirken, Öğretmenler Mahallesi plajında da merasim düzenlendi. Merasimde konuşma yapan Türçev Bölge Koordinatörü Doğan Karataş, “ 1993 yılından bu yana mavi bayraklar Türkiye de her yıl artmış ve bu gün büyük bir gururla söylüyoruz ki 531 mavi bayrakla İspanya ve Yunanistan’ın akabinde Dünyada üçüncü sıradayız” dedi.

KALİTELİ, SAĞLIKLI DENİZ VE PLAJ

Burhaniye Belediye Lideri Ali Kemal Deveciler de, “İlçemizde Kültür Turizm Vilayet Müdürlüğü, Sıhhat Bakanlığı, Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü ile Belediyemiz Sıhhat İşleri Müdürlüğünün çalışmaları ile mavi bayraklar alındı. Bayrak alınması ve buna katkıda bulunan tüm daire müdürlükleri çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlçemizde halkımıza ve konuklarımıza yakışır kaliteli, sağlıklı deniz ve plaj fırsatı sunuyoruz. Burhaniye Belediyemiz olarak İlçemizde 5 tane mavi bayraklı plajımız var” diye konuştu.

Burhaniye’de mavi bayrak merasiminin akabinde Kabotaj Bayramı da kutlandı. Kabotaj Bayramı da Kaymakam İlyas Memiş, Garnizon Kumandanı Tupçu Yarbay Mustafa Kıraç ile Belediye Lideri Ali Kemal Deveciler’in denize çelenk bırakmasıyla başladı. Devamında yüzme yarışları, denizde örnek yakalama yarışı ve yağlı direkten bayrak kapma yarışları yapıldı. Merasime Kaymakam, Garnizon Kumandanı ve Belediye Liderinin yanı sıra, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.